piątek, 11 marca 2011

WEEKEND REWOLUCYJNIE


Spotkanie z Joanną Modrzewską jedyną kobietą, która podjęła ryzyko wystartowania w afrykańskim rajdzie na motocyklu!

Bohaterka spotkania podzieli się z nami wrażeniami z tej niesamowitej, niepowtarzalnej przygody, opowie o tym jak to jest zmierzyć się pustynią, odpowie na pytania, które będą się cisnąć na usta a to wszystko zilustruje mnóstwem pięknych zdjęć, które wykonała w trakcie rajdu.

Joanna Modrzewska z wykształcenia jest graficzką, właścicielką studia reklamowego, która lubi i nie boi się wyzwań.

Wstęp wolny

godz. 19:00
miejsce: Wrzenie Świata, ul. Gałczyńskiego 7
Organizacja: PK8M


SOBOTACzy macie czasem chęć przerobić swoje ulubione ubranie? Tu i tam coś doszyć, doprawić, przyozdobić? Może brakuje jej błysku, haftu, koralika?
Wszystkich tych, którzy chcieliby poznać tajniki szybkiego i ciekawego przerabiania zwyczajnych ciuchów w oryginalne przykłady fantazyjnych modowych rozwiązań zapraszamy na warsztaty z młodą polską projektantką promującą szycie bez kompromisów. W 2006 roku wyszyła swoją pierwszą kurę i od tamtego czasu ma przeczucie graniczące z pewnością, że szycie ma sens.

Na zapisy czekamy pod adresem: zwiazmnie.kultura@gmail.com
Uwaga! Ilość miejsc ograniczona.
Wpisowe: 35 zł

Uwaga! Każda z uczestniczek powinna przynieść ze sobą: nożyczki, cienką igłę, cienkie czarne nici, ewentualnie koronki, wstążki, tasiemki, guziki, koraliki, cekiny („całą” pasmanterię, którą każda z nas ma w domu).
My gwarantujemy dla każdej z pań zestaw (filc, cekiny, koraliki, tasiemki, guziki) potrzebny do wykonania własnej ozdoby.


Warsztaty ozdabiania ubrań / poprowadzi Magdalena Jaworska
  czas: 11:00 - 14:00
miejsce: Klub Zwiąż mnie
organizuje: Zwiąż mnie A jak hipokryzja 

pod red. Claudii Snochowskiej-Gonzalez
Wydawnictwo O Matko!

Wieczór autorski poprowadzi Anna Laszuk. Udział wezmą autorki i autorzy: Agata Chełstowska, Marta Gaudyn, Ewa Kamińska, Sylwia Kuźma, Stanisław Obirek, Claudia Snochowska-Gonzalez, Piotr Szumlewicz.


Antologia "A jak hipokryzja" to książka–manifest. Z jednej strony demaskuje rzeczywiste podłoże obowiązującego w Polsce zakazu aborcji z przyczyn społecznych, z drugiej zaś wytycza nowe strategie walki o zniesienie ustawy antyaborcyjnej. W książce zawarte są także listy z opowieściami kobiet, które przerwały ciążę w podziemiu. 

Wieczór autorski odbędzie się
12 marca 2011 o godz. 17.00
w Obiekcie Znalezionym, Pl. Małachowskiego 3 (podziemia Zachęty)
organizuje: Wydawnictwo O Matko! NIEDZIELAZapraszamy miłośników i miłośniczki piłki nożnej, feministki i feministów, Warszawianki, Warszawiaków i przyjezdnych na drugą edycję turnieju futsalu dla kobiet! Turniej ten odbywa się w ramach festiwalu REWOLUCJE KOBIET, towarzyszącego MANIFIE 2011.

Dlaczego turniej z okazji Manify?
Piłka nożna w Polsce jest powszechnie uważana za męską dyscyplinę a my spotykamy się z uprzedzeniami i dyskryminacją, kiedy popełniamy nasz „piłkarski coming out”. Problem nie leży tylko w poglądach naszych rozmówców. W Polsce nieformalny kobiecy futsal prawie nie istnieje: w większości szkół podstawowych, średnich i wyższych nie ma drużyn dziewczęcych/kobiecych a rozgrywek otwartych dla nie-klubowych składów jest bardzo mało. Drużyny takie jak nasza nie mają z kim grać.
Organizując turnieje i sparingi dla drużyn nieformalnych chcemy stworzyć przestrzeń dla kobiet w polskiej piłce nożnej.
Nasza przestrzeń idealna jest wolna od dyskryminacji i uprzedzeń, nie tylko ze względu na płeć, ale także na inne „inności”, które nas różnią od siebie i od innych.

Zapraszamy do kibicowania drużynom na turnieju: nagrodę specjalną wręczymy drużynie, która będzie miała najlepszych kibiców.

czas: 8:00 - 14:00 

miejsce: Hala sportowa OSiR Targówek, ul. Ossowskiego 25, Warszawa
 
Wstęp wolny

Turniej organizowany jest we współpracy z portalem turystyczno-społecznościowym LGBT GOandPlay Travel (http://goandplay.pl/), stowarzyszeniem Lambda Warszawa (http://lambdawarszawa.org/), stowarzyszeniem „Nigdy Więcej” (http://nigdywiecej.org/) i pod matronatem medialnym Kobiety Kobietom (http://kobiety-kobietom.com/).

 Szczegóły i regulamin: http://chrzaszczyki.com.pl/2turniej_manifowy.html


czwartek, 10 marca 2011

10 marca - dzień mężczyzn w Polsce

Zapraszamy na projekcję filmu "Maska twardziela" połączone ze spotkaniem na temat mężczyzn zaangażowanych w działania feministyczne.
O mężczyznach feministach, o współczesnym konstruktcie męskości, o tym w jaki sposób ogranicza on naturalne predyspozycje oraz uniemożliwa realizację pełni potencjału jednostki oraz o historii męskich ruchów społecznych dekonstruujących tradycyjny model męskiej tożsamości, opowie Jacek Fenderson, edukator seksualny, aktywista wolnościowy, feminista. Uwieńczeniem spotkania będzie projekcja filmu "Maska Twardziela"

O filmie: 
Film ,,Maska twardziela" znalazł się w 2000 roku na liście Top Ten Young Adult Videos sporządzanej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Amerykańskich (ALA). Stal sie podstawowa lektura do zajęć z zakresu komunikacji, socjologii, gender studies, psychologii, kryminologii oraz lingwistyki odbywających się na wyższych uczelniach, jak i licznych przedmiotów w szkołach średnich. Jest regularnie wykorzystywany przez edukatorów/edukatorki działających/działające w ruchach na rzecz kobiet maltretowanych i ofiar gwałtów, a także prawników/prawniczek w ośrodkach interwencji kryzysowej.


Podczas spotkania będzie można również zakupić książki na stoisku Fundacji Feminoteka oraz gadżety manifowe.

Czas: godz. 19:00
Miejsce: Klub "Zwiaż mnie", ul. 11 listopada 22
Organizuje: Fundacja Feminoteka i Klub „Zawiąż mnie”
Wstęp: Wolny


21:00 – Muzyczne męskie mikstury! - DJ Jungle Feeling
Jungle Feelings od wielu lat gra i kolekcjonuje muzykę z bardzo różnych obszarów. Jednak w każdej z odmian muzyki poszukuje utworów, które łączy jeden wspólny mianownik - głęboki bas i dobre brzmienie.

środa, 9 marca 2011

NIESPODZIANKA :)

Teatr Dramatyczny i „Rewolucje kobiet” zapraszają –
Każda osoba, która w kasie teatru wypowie hasło „Rewolucje kobiet” będzie mogła kupić bilet na spektakl „Alicja” grany w dniach 12, 13 marca w cenie 18 zł!

„Alicja”

Alicja na podstawie powieści Lewisa Carrolla „Alicja w Krainie Czarów” i „Alicja po drugiej stronie lustra” w tłumaczeniu Macieja Słomczyńskiego
scenariusz: Paweł Miśkiewicz, Dorota Sajewska
reżyseria: Paweł Miśkiewicz
scenografia: Barbara Hanicka
dramaturgia: Dorota Sajewska
muzyka, aranżacje i realizacja nagrań: Kuba Orłowski, Fabian Włodarek
światło: Wojciech Puś
przygotowanie wokalne: Aleksandra Troczyńska-Rucińska
koordynator ruchu scenicznego: Michał Chmielewski
asystentka reżysera: Małgorzata Głuchowska
asystentka scenografki: Agata Danowska
inspicjent: Tomasz Karolak
suflerka: Magdalena Jaracz

występują:
Barbara Krafftówna (gościnnie) – Alicja
Klara Bielawka – Alicja
Aleksandra Konieczna (gościnnie) – Biała Królowa
Katarzyna Figura – Czerwona Królowa
Krzysztof Dracz – Kot z Cheshire
Łukasz Lewandowski (gościnnie) – Biały Królik
Władysław Kowalski - Zając
Henryk Niebudek – Suseł
Joanna Drozda - Kucharka
Marcin Bosak – Dum
Piotrek Polak - Dee
Kumotry: Barbara Adamczyk, Krzysztof Adamczyk, Michał Chmielewski, Fedor Gwiazda, Marek Kulka, Irena Kuźbik, Zbigniew Kwiatkowski, Katarzyna Li-U-Fa, Wiesław Mierzwicki, Bogdan Mucha, Zdzisław Niemeczek, Zygmunt Okowiński, Wiesław Podgórski, Mirosław Zgierski

fot. Jan Zamoyski

na zdjęciu: Barbara Krafftówna


W swym przedstawieniu Paweł Miśkiewicz sięga po Alicję w Krainie Czarów i Alicję po drugiej stronie lustra Lewisa Carrolla. Jest to tekst, który zawiesza logikę codzienności i pozwala czytelnikowi na udział w innego rodzaju rzeczywistościach – fantazmacie, wyobraźni, śnie. Sceniczna adaptacja wypełnia każdą płaszczyznę opowieści antagonizmami, które wszystkim postaciom pozwalają prowadzić ze sobą czasem zabawne, a czasem okrutne i perwersyjne gry. Wreszcie sama Alicja okazuje się postacią wielowymiarową. Żyje pamięcią, która sięga wstecz, ale i obejmuje „to, co zdarzyło się w tygodniu, który nastąpi po najbliższym”. Żyje też ciałem, które pragnie doświadczać ekstremalnych stanów w teraźniejszości. Miśkiewicz obsadza w roli Alicji  wybitną osobowość polskiej sceny Barbarę Krafftównę i młodą absolwentkę krakowskiej PWST Klarę Bielawkę. Sugeruje tym samym, że pełne przeżycie – również rzeczy niemożliwych – spełnia się tylko w podwojeniu: w rzeczywistości i po jej drugiej stronie, czyli w wyobrażeniu albo właśnie w teatrze.

fot. Jan Zamoyski

na zdjęciu: Piotrek Polak, Klara Bielawka, Marcin Bosak


Miejsce: Duża Scena
Daty pokazu: 12 marca 2011 (18:00), 13 marca 2011 (18:00)

wtorek, 8 marca 2011

Środa z kobietami Pragi (warszawskiej) i IranuKobiety Pragi –  spacer
godz. 18:00 (czas trwania 2h)

miejsce spotkania: ul. 11 Listopada 22, pod klubem „Zwiąż Mnie”
organizuje Klub Zwiąż Mnie (obowiązują wcześniejsze mejlowe zapisy zwiazmnie.kultura@gmail.com)


Spacer odbędzie się na podstawie trasy „Praga Północ” z przewodnika „Warszawa Kobiet", który jest zbiorem esejów i tras przewodnickich i pokazuje miasto z nowej- kobiecej- perspektywy.
Wycieczka zakończy się w klubie Zwiąż Mnie, gdzie uczestniczki/cy przy grzanym winie obejrzą prezentacje na temat kobiet poznanych podczas spaceru.

Przewodniczka: Warsoff - Katarzyna Chudyńska – Szuchnik: dziennikarka, przewodniczka miejska, specjalizująca się w oprowadzaniu po warszawskiej Pradze oraz alternatywnym zwiedzaniu Warszawy. Opracowuje autorskie trasy spacerów, m.in. opisała dwa szlaki (Praga Północ, Praga Południe) do przewodnika Sylwii Chutnik „Warszawa kobiet”, który ukaże się nakładem wydawnictwa Biblioteka Polityki w 17 marcu 2011.


Prezentacja o Kobietach Pragi + konkurs z nagrodami!

godz. 20
miejsce: klub Zwiąż Mnie
 Autorki zdjęcia wykorzystanego na plakacie: Zorka Project

Iran oczami kobiet – spotkanie wokół książki Shahrnush Parsipur "Kobiety bez mężczyzn" połączone z debatą, której bohaterkami będą irańskie kobiety.
godz. 19:15
miejsce: Wrzenie Świata, ul. Gałczyńskiego 7

organizuje: PK8M, Instytut Reportażu i Wydawnictwo Claroscuro
 
W programie:
- pokaz irańskiego filmu dokumentalnego „Rough cut” (reż. Firouzeh Khosrovani, 22 min.) opowiadający o irańskiej cenzurze obyczajowej, której ofiarą padły nawet sklepowe manekiny;
-debata z udziałem iranistek: Aleksandry Szymczyk i dr Agaty Skowron-Nalborczyk, dr Katarzyny Górak-Sosnowskiej z Katedry Socjologii SGH oraz Mai Wolny - autorki cyklu plakatów "Spoza zasłony";
- pokaz zdjęć przedstawiających irańskie kobiety, które zaprezentuje grupa fotograficzna Zorka Projekt, czyli Monika Bereżecka i Monika Redzisz.

Spotkanie poprowadzi Anna Czerwińska z Fundacji Feminoteka.

 „Kobiety bez mężczyzn” (oryg. Zanan-e bedun-e mardan) to magiczna opowieść o pięciu irańskich kobietach. Znajdziemy wśród nich m.in. młodą nauczycielkę, gospodynię domową w średnim wieku i prostytutkę. Różni je wszystko – wiek, pochodzenie, status społeczny, łączy natomiast pragnienie wolności i realizacji własnych marzeń. Losy bohaterek krzyżują się pewnego dnia w ogrodzie na przedmieściach Teheranu.
Książka ukazała się po raz pierwszy w 1990 roku. Jej wydanie kosztowało autorkę utratę wolności. Cały nakład został wyprzedany w niecałe dwa tygodnie, ale dodruk książki został wstrzymany przez rząd Iranu. Kontrowersyjna treść powieści stała się powodem procesu i aresztowania autorki, która dziś mieszka na emigracji w USA. Książka doczekała się kilku wydań w Stanach Zjednoczonych i w Europie, a w 2009 została przeniesiona na ekran przez znaną irańską artystkę, Shirin Neshat. Jej film „Kobiety bez mężczyzn” miał swoją światową premierę w 2009 roku na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.
 

poniedziałek, 7 marca 2011

8 MARCA - DZIEŃ KOBIET

Mary Wollstonecraft: rozważna czy romantyczna? – dyskusja wokół książki "Wołanie o prawa kobiety”

W Dzień Kobiet, 8 marca 2011 roku, do rąk polskich czytelniczek i czytelników trafia pierwszy tytuł serii „Prababki” wydawnictwa Mamania - „Wołanie o prawa kobiety”. To klasyczna, pełna pasji, filozoficzna rozprawa Mary Wollstonecraft z końca XVIII wieku, w której autorka porusza takie kwestie, jak edukacja kobiet, prawo do pracy, czy konieczność zrównania praw kobiet i mężczyzn.

Mary Wollstonecraft, w Polsce najczęściej rozpoznawana do tej pory jako matka pisarki Mary Shelley, w krajach anglosaskich od wielu lat znajduje się zarówno w feministycznym, jak i w filozoficznym panteonie, a jej postać można znaleźć w każdym podręczniku do historii.

„Wołanie o prawa kobiety” jest z pewnością kamieniem milowym procesu emancypacji kobiet. Czy jednak Mary Wollstonecraft bliżej do żyjącej jej współcześnie Jane Austen, jak jej twórczość ujmują nieraz badaczki gender, czy może – jak widzą ją inne - do Rousseau? Czy Mary Wollstonecraft byłaby zadowolona z efektów dotychczasowej emancypacji kobiet?

W dyskusji wokół książki udział wezmą:
prof. Magdalena Środa
dr Katarzyna Szumlewicz
dr Ewa Majewska
dr Zefiryna Żegnałek
Spotkani poprowadzi Katarzyna Bratkowska

godz. 17:00 
miejsce: Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63 (róg Świętokrzyskiej) 
organizuje: Wydawnictwo Mamania

 

 

Zabierz mamę do Maroka – spotkanie z uczestniczkami wyprawy:  
Ola Synowiec, l. 25, współorganizatorka spotkań podróżniczych Totutotam
Jadwiga Synowiec “Sorka”, l.58, nauczycielka fizyki i astronomii
Iwa Pawlak, l.21, dziennikarka i fotografka
Elżbieta Pawlak, l.53, psychoterapeutka

godz. 20:00 
miejsce: SensNonsensu, ul.Wileńska 23 
organizuje Totutotam 

fot. bohaterki wyprawy do Maroka
Ciągle słyszymy, że podróżowanie to nie jedynie domena młodości, słyszymy o ludziach, którzy na emeryturze ruszają w podróże dookoła świata, kupujemy więc rodzicom ich książki, by zachęcić ich do podróży, dajemy im samouczki do nauki języka i przewodniki turystyczne pod choinkę. A może lepiej po prostu odrzucić takie prezentowe sugestie i najprościej w świecie zabrać mamę do Maroka?

Tak właśnie zrobiły Ola Synowiec i Iwa Pawlak, by pokazać mamom, jak zwykły podróżować, pokazać nie tylko na zdjęciach, ale właśnie w praktyce. Chciały pokazać mamom, jak podróżuje się low budget, jak wiele można dowiedzieć się o kraju śpiąc na couchsurfingu i jak spakować się na podróż w 10-kilogramowy bagaż podręczny Ryanaira. I jak wiele z podróżowania umyka na wczasach z biura podróży.

Zapraszamy Was na podróż po Maroku, z północy na południe, która odbyła się w lutym tego roku. Nauczymy się parzyć berberyjską whisky, czyli tamtejszą herbatę, ozdabiać dłonie henną oraz jeść zupę ślimakową. Odwiedzimy Chefchaouen – czyli stolicę marokańskiego haszu oraz Tanger – dawną strefę międzynarodową o szczytnej tradycji przemytniczej i szmuglerskiej, a zarazem stolicę bitników – miasto-marzenie, gdzie w latach 50.ciągnęli wagabundzi szukający autentyczności i wolności. Przejedziemy się skuterem bez karoserii przez tłoczne i szalone ulice Marrakeszu oraz spędzimy noc na pustyni pod niebem, gdzie “gwiazdy widać jak w pysk”. No i przeżyjemy jeszcze kilka innych marokańskich miejsc, miast i ludzi, bo Maroko to kraj, w którym czuje się, że się żyje.

Wywiad z uczestniczkami wyprawy: http://podrozeiherbata.pl/publikacja/zabierz-mame-do-maroka


 

Catch me! -Kiermasz designerek i designerów tworzących i projektujących artykuły hand made (biżuteria, przypinki, torebki, falbanki, hafty, masy plastyczne i wiele wiele innych oryginalnych i zaskakujących form i wyrobów).
Przyjdź na kiermasz i spraw sobie wyjątkowy prezent na Dzień Kobiet!

Posiadanie indywidulanych produktów sprawia nam coraz więcej satysfakcji. Coraz więcej osób, z pasji do tworzenia i kreowania, otwiera swój własny warsztat artystyczny, którym pragnie zainteresować innych. Założeniem projektu Catch me! Jest promocja i udostępnianie twórczości rękodzielniczej zarówno znanych, jak i mniej znanych artystów – mieszkańcom Warszawy. Chcemy stworzyć cykl spotkań z młodym polskim designem, który zaskakiwać nas będzie za każdym razem inną formą i kolorem.

Wydarzeniu bedzie towarzyszyć:
Energetyczny muzyczny podkład
- pokaz przyrządzania kolorowych drinków (w tym degustacja!)
- pokaz filcowania w wykonaniu projektantki Izabeli Gontarewicz z Art Fabryki
- pokaz tańca żeńskiej grupy The Siren Society połączony z krótkimi warsztatami 

Wstęp: free
godz. 18:00, 
miejsce: Klub Zwiąż Mnie, ul. 11 Listopada 22, 
organizuje Klub Zwiąż Mnie