środa, 9 lutego 2011

CÓRECZKI - premiera


CO TO SĄ CÓRECZKI?
Córeczki to opowieść o formowaniu się dziewczęcej tożsamości. O odkrywaniu postaci znajdującej się gdzieś pomiędzy kobietą a dziewczynką. O dziedzictwie pensjonarki. Brzmi jak żart z Gombrowicza? Nic bardziej mylnego.
Autorki spektaklu proponują widzom spotkanie z rzeczywistością przełomu XIX i XX wieku. Przewodniczką po tym świecie jest młoda literatka in spe –dorastająca w środowisku inteligencji warszawskiej Zofia Nałkowska. Jej postać zagrają cztery piszące dziewczyny, co pozwoli uchwycić różnice i podobieństwa pomiędzy pisarką, która współtworzyła literacki nurt emancypacyjny, a współczesnymi, młodymi autorkami wierszy, blogów, tekstów piosenek czy powieści. Dziewczynami, które – przy użyciu również innych niż słowo pisane mediów – wytwarzają własny język. Córeczki pytają nie tylko o to, kim byłyśmy, kim były nasze matki -założycielki, ale jak bardzo my – współczesne pensjonarki – się w nie wrodziłyśmy.

GDZIE SIĘ SPOTYKAMY?
Miejscem na mapie Warszawy, w którym duch młodopolskiego kabaretu, niegdysiejszej przestrzeni fermentu artystyczno -politycznego, może zderzyć się z aktualną, kawiarnianą atmosferą żywiołowej debaty jest niewątpliwie Nowy Wspaniały Świat. Dlatego to tutaj, a nie w teatrze odbędzie się premiera
Córeczek.

O CZYM ROZMAWIAMY?
Przy okazji spektaklu Krzysztof Tomasik, członek Krytyki Politycznej, autor Homobiografii, poprowadzi panel na temat Zofii Nałkowskiej. Zapyta o to, czy jej pensjonarski dziennik prezentuje nam inny wizerunek autorki Granicy. Czy nurtujące ją pragnienia i wątpliwości, powracająca jak bumerang kwestia płci to problemy dzisiejszych 16 -latek? Przypomnimy także postać Marii Komornickiej/Piotra Własta, niezwykłej poetki młodopolskiej, której tragiczna historia mocno splotła się z życiem Zofi i Nałkowskiej.

scenariusz na podstawie I tomu Dzienników Zofii Nałkowskiej oraz fragmentów tekstów Charlesa Baudelaire'a, Colette, Cezarego Jellenty, Jana Augusta Kisielewskiego, Marii Komornickiej, Jana Lemańskiego, Tadeusza Micińskiego, Wacława Nałkowskiego, Zofii Nałkowskiej i Stanisława Przybyszewskiego

Reżyseria: Małgorzata Głuchowska
Dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna
Scenografia: Ewa Machnio
Muzyka: Maria Rumińska
Produkcja: Sławomir Adamko, Katarzyna Szustow
Koordynacja warsztatów i konsultacje pedagogiczne: Aleksandra Antoniuk

Obsada:
Joanna Drozda – Maria Komornicka
Milena Gauer (gościnnie) – Anna Nałkowska
Adam Graczyk – Wszystkie miłości Zofii Nałkowskiej
Natalia Kalita – Dagny Juel Przybyszewska
Henryk Niebudek – Wacław Nałkowski
Krzysztof Ogłoza – Stanisław Przybyszewski
Piotrek Polak – Jan August Kisielewski/Szalona Julka
Agnieszka Wosińska – Colette
Młodzieńcy Dekadenci: Mateusz Ławrynowicz, Bartosz Martyna, Arkadiusz Smoleński
Zofia Nałkowska: Agnieszka Hajkiewicz, Lan Pham, Kasia Wąsikowska, Kasia Zimowska [młode polskie blogerki, poetki i początkujące pisarki]

Premiera 18 lutego w Nowym Wspaniałym Świecie, Nowy Świat 63
Bilety: 18-35 zł, rezerwacja w kasie Teatru Dramatycznego  

poniedziałek, 7 lutego 2011

Przed Dniem Kobiet o Dniu Kobiet


Zapraszamy do Feministycznego Salonu Historycznego: spotkanie odbedzie się
14 lutego, w poniedziałek o godzinie 18 w klubokawiarni Powiększenie.

W roku 2011 przypada setna rocznica zorganizowanych obchodów Dnia Kobiet. Dnia, który miał w szczególny sposób wskazywać potrzebę walki o prawa polityczne i pracownicze kobiet. Dzień marcowy miał zamierzeniu jego twórczyń być świętem kobiet, niezależnie od ich przynależności państwowej, narodowej i ideologicznej. Swoista międzynarodówka kobieca. Do tej idei nawiązano już samą nazwą: Międzynarodowy Dzień Kobiet.
Podczas naszego spotkania zajmiemy sie genezą Dnia Kobiet w Polsce oraz epoką PRLu, w której data 8 marca miała bardzo ideologiczne znaczenie.

Chcemy przybliżyć historię i kulisy wprowadzenia takiego święta kobiet na gruncie polskim przez socjalistyczne działaczki w drugiej dekadzie XX wieku. Poparły je działaczki kobiece nieidentyfikujące się z ruchem socjalistycznym, ale pojmujące cele i zadania „dnia kobiecego”. Jaki był odzew Polek na postulaty Klary Zetkin i kongresu kopenhaskiego w 1910 roku? Jak informowano opinię publiczną o konieczności wprowadzenia takiego święta także w Polsce?

Ponadto ciekawi nas jak i kto w epoce PRLu świętował i wykorzystywał idee Dnia Kobiet dla celów propagandowych i politycznych. Czy kobiety kiedykolwiek próbowały wykorzystać to święto dla własnych celów? Czy mężczyźni składając życzenia wychodzili poza esencjalistyczną wizję kobiety, czy widzieli ją tylko jako wyrobnicę kolejnego planu iluśletniego. Czy w PRL pamiętano o rodowodzie Międzynarodowego Dnia Kobiet, a może próbowano stworzyć alternatywę?

Nasza dyskusja o historycznych perspektywach Dnia Kobiet odbywa się na krótko przed tegorocznymi obchodami. Spotkanie urozmaicimy czytaniem źródeł z epoki, jak np. wezwanie Klary Zetkin, czy niepublikowane materiały z archiwum Zofii Moraczewskiej. Ponadto prześledzimy obchody marcowe w PRLu w oparciu o oficjalne dokumenty partyjne, dotrzemy do głosu samych kobiet i przytoczymy literackie refleksje nad sensem i charakterem „8 marca”.

Zapraszamy bardzo serdecznie

Iwona Dadej
Anna Nowakowska-Wierzchoś

REWOLUCJE KOBIET - zaproszenie

Rewolucje rodzą się z bólu, niewygody, niezadowolenia i wielu innych oburzających, uwłaczających ludzkiej godności sytuacji. Rewolucja wybucha i nie należy do wydarzeń łatwych do stłumienia. I choć ludzie, biorący w niej udział wychodzą z domu i krzyczą wspólnie, prawie zawsze jest ona różnobarwnym i nie zawsze zgodnym tłumem. Dlatego są rewolucje, które trwają od wieków i… marzymy o tym, aby ich koniec zobaczyć! 

Od ubiegłego roku, w okolicy Manify w Warszawie odbywa się dwutygodniowy festiwal „Rewolucje kobiet”. W tym roku zostanie on zorganizowany w dniach 25.02.2011- 13.03.2011, i tak jak w poprzednim roku jego założeniem będzie promocja idei kobiecych, zachęcenie kobiet do szeroko rozumianej aktywności i rozwoju oraz zwrócenie uwagi na ich trudną i złożoną systemowo i społecznie sytuację. Ramowy plan wydarzeń jest tak konstruowany, aby oferta trafiła do różnych grup wiekowych, osób o różnorodnych zainteresowaniach, chcących poznać i dowiedzieć się czegoś nowego.

To jest link do zeszłorocznego bloga - www.rewolucjekobiet.blox.pl - gdzie można obejrzeć relacje z  festiwalowych wydarzeń 2010 :)