Kobiety Pragi – spacer
godz. 18:00 (czas trwania 2h)
miejsce spotkania: ul. 11 Listopada 22, pod klubem „Zwiąż Mnie”
organizuje Klub Zwiąż Mnie (obowiązują wcześniejsze mejlowe zapisy zwiazmnie.kultura@gmail.com)
Spacer odbędzie się na podstawie trasy „Praga Północ” z przewodnika „Warszawa Kobiet", który jest zbiorem esejów i tras przewodnickich i pokazuje miasto z nowej- kobiecej- perspektywy.
Wycieczka zakończy się w klubie Zwiąż Mnie, gdzie uczestniczki/cy przy grzanym winie obejrzą prezentacje na temat kobiet poznanych podczas spaceru.
Przewodniczka: Warsoff - Katarzyna Chudyńska – Szuchnik: dziennikarka, przewodniczka miejska, specjalizująca się w oprowadzaniu po warszawskiej Pradze oraz alternatywnym zwiedzaniu Warszawy. Opracowuje autorskie trasy spacerów, m.in. opisała dwa szlaki (Praga Północ, Praga Południe) do przewodnika Sylwii Chutnik „Warszawa kobiet”, który ukaże się nakładem wydawnictwa Biblioteka Polityki w 17 marcu 2011.
Prezentacja o Kobietach Pragi + konkurs z nagrodami!
godz. 20
miejsce: klub Zwiąż Mnie
Autorki zdjęcia wykorzystanego na plakacie: Zorka Project |
Iran oczami kobiet – spotkanie wokół książki Shahrnush Parsipur "Kobiety bez mężczyzn" połączone z debatą, której bohaterkami będą irańskie kobiety.
godz. 19:15miejsce: Wrzenie Świata, ul. Gałczyńskiego 7
organizuje: PK8M, Instytut Reportażu i Wydawnictwo Claroscuro
W programie:
- pokaz irańskiego filmu dokumentalnego „Rough cut” (reż. Firouzeh Khosrovani, 22 min.) opowiadający o irańskiej cenzurze obyczajowej, której ofiarą padły nawet sklepowe manekiny;
-debata z udziałem iranistek: Aleksandry Szymczyk i dr Agaty Skowron-Nalborczyk, dr Katarzyny Górak-Sosnowskiej z Katedry Socjologii SGH oraz Mai Wolny - autorki cyklu plakatów "Spoza zasłony";
- pokaz zdjęć przedstawiających irańskie kobiety, które zaprezentuje grupa fotograficzna Zorka Projekt, czyli Monika Bereżecka i Monika Redzisz.
Spotkanie poprowadzi Anna Czerwińska z Fundacji Feminoteka.
„Kobiety bez mężczyzn” (oryg. Zanan-e bedun-e mardan) to magiczna opowieść o pięciu irańskich kobietach. Znajdziemy wśród nich m.in. młodą nauczycielkę, gospodynię domową w średnim wieku i prostytutkę. Różni je wszystko – wiek, pochodzenie, status społeczny, łączy natomiast pragnienie wolności i realizacji własnych marzeń. Losy bohaterek krzyżują się pewnego dnia w ogrodzie na przedmieściach Teheranu.
Książka ukazała się po raz pierwszy w 1990 roku. Jej wydanie kosztowało autorkę utratę wolności. Cały nakład został wyprzedany w niecałe dwa tygodnie, ale dodruk książki został wstrzymany przez rząd Iranu. Kontrowersyjna treść powieści stała się powodem procesu i aresztowania autorki, która dziś mieszka na emigracji w USA. Książka doczekała się kilku wydań w Stanach Zjednoczonych i w Europie, a w 2009 została przeniesiona na ekran przez znaną irańską artystkę, Shirin Neshat. Jej film „Kobiety bez mężczyzn” miał swoją światową premierę w 2009 roku na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz