sobota, 5 marca 2011

MANIFA 2011

DOŚĆ WYZYSKU! WYMAWIAMY SŁUŻBĘ!


  6 marca (niedziela), godz. 12:00

TRASA: pl. Defilad – Marszałkowska – Al. Jerozolimskie – Nowy Świat – pl. Trzech Krzyży – Al. Ujazdowskie – Piękna – Wiejska – gmach Sejmu RP. 


Manifę organizuje: Porozumienie Kobiet 8 Marca  http://www.manifa.org
Dedykujemy ją Izabeli Jarudze-Nowackiej – polityczce, aktywistce, i wspaniałej kobiecie, która walczyła o prawa kobiet i grup wykluczonych.
 

Podczas tegorocznej Manify będziemy mówić o drastycznych nierównościach ekonomicznych, o tym, że blisko 40% polskiego społeczeństwa pracuje za grosze i walczy o przeżycie, a 2 miliony Polaków i Polek żyje poniżej progu ubóstwa. Będziemy mówić o bezrobociu, nagminnym łamaniu prawa pracy i tym, że „elastyczne” formy zatrudnienia - a tak pracuje już 28% osób w Polsce – w sposób szczególny naruszają prawa kobiet. I nikomu się na dłuższą metę nie opłacą. 
Można zapytać: co złego w nierówności? To przecież oczywiste, że jedni głodują, a inni jedzą łososia. I dlaczego problem ekonomicznych nierówności stał się głównym tematem Manify? Czy to feministyczny temat? Przecież bieda dotyka i kobiet i mężczyzn. A poza tym równość = komunizm, a to już przecież przerabialiśmy…. Czy rzeczywiście? Dla nas jest oczywiste, że system ekonomiczny w Polsce nie jest ani sprawiedliwy, ani nikomu się na dłuższą metę nie „opłaca”. Trzeba go zmieniać od podstaw. A tematy związane z ekonomią są tak samo feministyczne jak krytyka seksistowskich reklam, walka o dostęp do aborcji i równą reprezentację w polityce. Co więcej, te kwestie są ze sobą ściśle powiązane – zakaz aborcji w praktyce dotyka przede wszystkich kobiet najbiedniejszych, których nie stać na środki antykoncepcyjne czy wyjazd za granicę. To ich dotyka najbardziej brak przedszkoli, bo nie stać ich na przedszkole prywatne bądź opiekunkę. To one mają gorszy dostęp do ochrony zdrowia i to ich prawa pracownicze są najczęściej łamane.
Ekonomia ma płeć – kobiety zarabiają mniej na tych samych stanowiskach, są bardziej zagrożone bezrobociem, a jeśli stracą pracę, trudniej im znaleźć nową. Grupy najbardziej zagrożone ubóstwem to samotne matki i kobiety starsze. To wszystko wiadomo, dostępnych jest mnóstwo badań, pojawiają się kolejne raporty, a rok 2010 był Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem. I co? I nic. W mediach królują wciąż Smoleńsk, relikwie dla Kubicy lub sarenki na krze, które trzeba uratować.
Ekonomia ma związek z polityką. Parytety na listach wyborczych są ważne, ale trzeba zapytać: ile kobiet ma możliwość podjęcia działalności partyjnej? Ile z nich jest w stanie zaangażować się w życie publiczne, mając na głowie nie tylko pracę zawodową, ale i drugi etat, czyli pracę w domu,  a często i trzeci - czyli opiekę nad dziećmi, czy osobami starszymi i chorymi? Prawa obywatelskie – prawo do wybierania i bycia wybieraną, prawo do reprezentowania swoich interesów w przestrzeni publicznej – to tylko jeden z elementów całej układanki. Trzeba wreszcie zobaczyć całość.
Mówiąc o ekonomii, nie można tracić z oczu podstawowych wartości takich jak sprawiedliwość społeczna, równość i solidarność. Powszechna obecnie praktyka opisywania świata w kategoriach właściwych dla ekonomii to pułapka. Perspektywa rzekomego „gospodarczego rozwoju w nieskończoność” powoduje, że tracimy z oczu potrzeby ludzi i planety, na której żyjemy.
Nie wszystko może i nie wszystko ma się „opłacać”. Ochrona zdrowia powinna przede wszystkim dbać o nasze zdrowie, a nie przynosić zysk. Edukacja ma uczyć i wychowywać, a nie generować profity. Tymczasem w mediach i dyskursie publicznym króluje dyskurs zysku, wzmocniony mitami dotyczącymi kwestii ekonomicznych. Popularny na przykład jest pogląd, że najważniejszym wskaźnikiem dobrobytu w Polsce jest wciąż wzrost PKB. Ostatnio nawet Bank Światowy zauważył, że PKB niewiele mówi o sytuacji ekonomicznej danego kraju i należy uwzględniać też inne kwestie: długość życia i poziom wykształcenia. Jednak nasi ekonomiści i politycy wciąż liczą skrupulatnie produkt narodowy brutto i wychodzi im, że nam wzrosło, podczas gdy innym spadło, więc mamy w Polsce „zieloną wyspę”. Tyle, że nikt nie pyta jak PKB ma się do jakości życia, a wysokość średniej płacy nie mówi, ile osób może za swoją pracę kupić chleb.
Kolejny mit to stwierdzenie, że w Polsce biedni są tylko ludzie leniwi, którym nie chce się pracować. Więc sami są sobie winni. Dlatego kobiety powinny „inwestować w siebie” i „być aktywne”. Tymczasem rośnie grupa ludzi, którzy ciężko pracują i nie są w stanie się ze swojej pracy utrzymać, a popularność „umów śmieciowych” sprawia, że nie mają szansy upomnieć się o swoje prawa. Obecna sytuacja przekłada się na przyszłość nas wszystkich. Politycy i media trąbią o tym, że brakuje pieniędzy na emerytury, a z czasem będzie jeszcze gorzej. Tymczasem od umów śmieciowych opłacany jest znacznie niższy ZUS – Iwona Borchulska, przedstawicielka Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych, przedstawiła wyliczenia, z których wynika, że jeśli wszystkie pielęgniarki przejdą na umowy o dzieło, rocznie do kasy ZUS wpłynie kwota mniejsza o 1 miliard 400 milionów złotych! Czy rzeczywiście „elastyczność” się opłaca? I komu?
Główne koszty takich rozwiązań ponoszą jak zwykle kobiety - zachęcane, by radziły sobie z biedą przez „uelastycznienie” swojego zatrudnienia. Kobietom coraz trudniej jest podjąć decyzję o urodzeniu dziecka. A dzieci powinny się rodzić, bo ktoś przecież musi zarabiać na przyszłe emerytury… Tymczasem elastyczne formy zatrudnienia w praktyce odbierają poczucie bezpieczeństwa, gwarancje pracy, płatne urlopy. Jednocześnie dramatycznie brakuje żłobków i przedszkoli. Antykoncepcja nie jest refundowana. W Europie są kraje, w których kobiety znacznie chętniej decydują się na macierzyństwo. Ale tam państwo realnie je wspiera, zamiast pod pozorami pomocy odbierać im podstawowe zabezpieczenia. Są to również te same kraje, w których kobiety mają prawo do legalnej aborcji na żądanie. Bo szacunek do kobiet, ich decyzji, edukacja seksualna i wspieranie matek idą ze sobą w parze. Dlatego też w Danii, Francji czy Szwecji kobiety trzynastokrotnie rzadziej przerywają ciążę niż w Polsce, a dzietność jest najwyższa w Europie (ok. 2; w Polsce 1,4). To trzeba w końcu zmienić!
Zapraszamy na Manifę, bo uważamy, że trzeba zawalczyć o świat, w którym, którym rządzi zasada: CELEM JEST CZŁOWIEK I JEJ/JEGO GODNOŚĆ. Chcemy szacunku: dla wszystkich kobiet, dla wszystkich ludzi, dla wszystkich żywych istot, i wreszcie dla samej Ziemi, która też nie jest wieczna, a jej zasoby nie są nieskończone! Chcemy równości! Chcemy móc decydować o sobie! Chcemy, żebyśmy wszyscy mogli patrzeć sobie w oczy, kiedy wspólnie będziemy podejmować decyzje, a nie musieli zadzierać głowy do góry, żeby dojrzeć tych, którzy podejmują decyzje za nas!
w imieniu Porozumienia Kobiet 8 Marca
Katarzyna Bratkowska
Elżbieta Korolczuk
Julia Kubisa
Agnieszka Weseli
 

czwartek, 3 marca 2011

Weekend planujemy razem :)

W sobotę niektóre osoby mogą mieć problem i być może bez rzucania kostką się nie obędzie, gdyż zaplanowanych jest kilka interesujących wydarzeń ...Zacznijmy od piątku, spokojnie ale zdecydowanie

FolkRoll i Nasta Niakrasava – koncert w ramach festiwalu

godz. 19:00 
Skład Butelek, ul. 11 Listopada 22

A przed koncertem zapraszamy na spotkanie pt. „Białorusinki i Polki: co wiemy o sobie”, które specjalnie dla nas poprowadzi Bianka Siwińska.

Zespół Folkroll powstał latem 2008 roku jako wspólny projekt wokalistki Nasty Niakrasawej i kompozytora i gitarzysty Pawła Ryżkowa. Zespół tworzy utwory inspirowane białoruską muzyką ludową.

Wjazd: 5 zł

Po koncercie w Składzie Butelek odbędzie się piątkowa impreza -
"Winylowa sałata z kraju i ze świata" Dj 3Ś.


- Odzyskać głos –  historia oporu pracownic chińskich fabryk. Dyskusja wokół książki Pun Ngai „Pracownice chińskich fabryk”


godz. 18:30 Centrum Społeczne MS,  
ul. Hoża 5/7 m.81

W 2010 roku przez Chiny przetoczyła się duża fali strajków przeciwko wyzyskowi i dyskryminacji pracowników w fabrykach na południu kraju. Kobiety – migrujące pracownice – odegrały w tych wydarzeniach ważną rolę. To nie zaskakujące. W powojennej historii Państwa Środka pokolenia kobiet próbowały poradzić sobie z trudną sytuacją, uzyskać większą kontrolę nad swoim życiem i stawiać opór codziennej opresji.
To właśnie one – chińskie pracownice – będą bohaterkami spotkania. Punktem wyjścia do dyskusji będzie książka Pun Ngai „Pracownice chińskich fabryk” (wyd. Bractwo Trojka, Poznań 2010). Jej autorka nie tylko analizuje sytuację pracownic globalnych fabryk w kategoriach potrójnego systemu ucisku (stosowanego równocześnie przez patriarchalną kulturę, kapitalistyczny rynek i „socjalistyczne” państwo). Jej książka to przede wszystkim artykulacja doświadczenia pracy i migracji, tworzenia się nowej podmiotowości  i oporu tych młodych kobiet.
Prezentacja zacznie się od krótkiego zarysowania historii kilku pokoleń chińskich kobiet – pracujących w fabrykach w latach 40. i 50., zamieszkujących kolektywizowane wsie, członkiń kombinatów miejskich w latach 70. i 80., pracownic domowych w latach 80. Szczególną uwagę zwrócimy na sytuację współczesnych kobiet migrujących do globalnych fabryk: na ich pragnienie ucieczki z patriarchalnej wsi, transformacji relacji płci i klasy, zmaganiu z genderowym podziałem pracy, na ich walce z wyzyskiem i despotyzmem w specjalnych strefach ekonomicznych, wreszcie na roli, jaką odegrały podczas niedawnych strajków.
Zastanowimy się też, czy transformacja gospodarki z socjalistycznej na kapitalistyczną w Chinach i możliwość migracji zarobkowej ze wsi do miasta niosą w sobie emancypacyjny potencjał dla kobiet? Czy polska transformacja i możliwość migracji może mieć podobne znaczenie dla pracownic w Polsce?

Organizatorki:
Kobiety z Inicjatywą (Inicjatywa Pracownicza) www.ozzip.pl
Wydawnictwo Bractwo Trojka www.bractwotrojka.pl - Orlando. Pułapka. SEN? - wg. Virginii Woolf
godz. 19.00 COCOdeORO,
ul. Potocka 14 (wejście od Marii Kazimiery)Twórczość Virginii Woolf nie cieszy się zainteresowaniem polskich reżyserów. Spektakl na podstawie jej prozy to rzadkość. Dlatego Orlando. Pułapka? SEN jest wydarzeniem wyjątkowym.
Damski TANDEM Twórczy proponuje swobodną wariację artystyczną na podstawie Orlando – zaskakującej dowcipnej i już kultowej powieści angielskiej pisarki
Przedstawienie zaprasza do snu tytułowej postaci, która - mimo narodzin w 1928 roku - jest człowiekiem przyszłości, poszukującym, oryginalnym, otwartym na wszelką różnorodność. Ale Nie-ideałem.
Orlando dekonstruuje swym istnieniem utrwalone normy płciowe, społeczne i mentalne. To istota z pogranicza, której doświadczenia, przemyślenia, sytuują ją wśród pojęć - dziś ledwie kiełkujących - gender, queer, transpłciowość …..
We śnie Orlando mierzy się ze swymi pragnieniami, niepokojami, które są naszymi wspólnymi lękami przed dziwnością, odmiennością, kalectwem.
Każdy może okazać się Orlandem, złapanym w pułapkę alternatywnej rzeczywistości…..

www.orlando.u-f-a.pl
Bilety 25zł


A to niedzielna pomanifówka, wpisana w cykl zdarzeń oczywistych :)

Porozumienie kobiet 8 marca i Ósmy dzień tygodnia zapraszają na:
AFTERPARTY PO MANIFIE -

czyli wszystkie chętne osoby do przekazywania dobrej MANIFOWEJ energii dalej zaproszone zostają do Ósmego dnia tygodnia od godziny 17:00. Zaserwujemy wam godną rozgrzewkę przed Dniem Kobiet. Będziecie miały i mieli okazję uświadczyć następujących dobrodziejstw:

Zagrają
 Fun Fatale
Ladyboy (dj + vj)

Giełda handmade`ów
Galeria Atomino - http://www.GaleriaAtomimo.blogspot.com
Rękodzieła - http://rekodziela.eu
Ania Bieluń

OFFowe targi wydawnicze
    1. Claroscuro
   2. Czarna Owca
   3. Anadiomene
   4. Mamania
   5. Poradnia K
   6. Fempress/ Magazyn Femkka
   7. Furia- nieregularnik lesbijsko-feministyczny

Kino feministyczne
Na imprezie pojawią się też stoiska Femionoteki oraz UFY.
Dla pierwszych 100 osób magazyn  FEMKA w prezencie.

Na rozgrzewkę serwowali będziemy krupnik na ciepło ;)
START: 17:00
WSTĘP WOLNY
Ósmy dzień tygodnia, Czerska 12

Bezpośredni dojazd spod sejmu autobusami 107 i 159

Więc jeszcze raz przypominamy, żeby nie było wątpliwości – weekend zaplanowany został przez nas razem ;)

środa, 2 marca 2011

„Solidarność czy wyścig szczurów? Jakiej Polski chcemy?" - debata (3.03.2011)

Debata: „Solidarność czy wyścig szczurów? Jakiej Polski chcemy?” 

Już 6 marca 2011 w Warszawie odbędzie się kolejna XII Manifa. Wyjdziemy na ulice pod hasłem „Dość wyzysku! Wymawiamy służbę!”.
Będziemy mówić o drastycznych nierównościach ekonomicznych, o tym, że blisko 40% polskiego społeczeństwa pracuje za grosze i walczy o przeżycie, a 2 miliony Polaków i Polek żyje poniżej progu ubóstwa. Bezrobocie, łamanie prawa pracy, „elastyczne” formy zatrudnienia w sposób szczególny dotykają kobiet, bo to głównie one zatrudniane są w sklepach wielkopowierzchniowych, w ochronie zdrowia, bądź jako tzw. personel pomocniczy na uczelniach, czy w urzędach. Kobiety mają też kolejne „etaty”, czyli pracę w domu i pracę opiekuńczą – za tę pracę nie dostają ani wynagrodzenia, ani większej emerytury.
Niestety, w Polsce brakuje dziś debaty dotyczącej podstawowych problemów społecznych. Chcemy choć częściowo wypełnić tę lukę, organizując Manifę oraz szereg wydarzeń towarzyszących, w tym debatę „Solidarność czy wyścig szczurów? Jakiej Polski chcemy?”.

W dyskusji poruszymy następujące tematy:
- Jaki jest realny poziom nierówności społecznych / ekonomicznych w Polsce i na świecie? Jakie znaczenie ma w tym obszarze płeć?
- Czy PKB jest dobrą miarą rozwoju? I czy gospodarka może rosnąć w nieskończoność?
- Jakie są efekty nierówności dziś? Co nas czeka w przyszłości?
- Czy równość i solidarność społeczna są możliwe? Co oznaczają w praktyce? Jakie są recepty na zmianę sytuacji?

W debacie udział wezmą:

• Iwona Borchulska Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położnych
• Anna Czerwińska Fundacja Feminoteka
• Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka prasowa Związku Nauczycielstwa Polskiego
• Julia Kubisa Instytut Socjologii UW, Porozumienie Kobiet 8 Marca
• Ewa Rumińska-Zimny ekspertka ONZ, b. szefowa programu Gender i Ekonomia przy ONZ, Genewa

Prowadzenie: Elżbieta Korolczuk, Porozumienie Kobiet 8 Marca

Data: 3.03.2011 (czwartek) ; godz. 18:00
Miejsce: siedziba ZNP, sala kolumnowa 1 piętro
ul. Juliana Smulikowskiego 6/8, Warszawa

 

wtorek, 1 marca 2011

TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ DLA KOBIET - zgłoszenia do 3 marca!

Zapraszamy miłośników i miłośniczki piłki nożnej, feministki i
feministów, Warszawianki, Warszawiaków i przyjezdnych na drugą edycję
turnieju futsalu dla kobiet, który się odbędzie w Warszawie w niedzielę
13 marca w ramach festiwalu REWOLUCJE KOBIET, towarzyszącego MANIFIE 2011


Dlaczego turniej z okazji Manify?
Piłka nożna w Polsce jest powszechnie uważana za męską dyscyplinę a
my spotykamy się z uprzedzeniami i dyskryminacją, kiedy popełniamy nasz
„piłkarski coming out”. Problem nie leży tylko w poglądach naszych
rozmówców. W Polsce nieformalny kobiecy futsal prawie nie istnieje: w
większości szkół podstawowych, średnich i wyższych nie ma drużyn
dziewczęcych/kobiecych a rozgrywek otwartych dla nie-klubowych składów
jest bardzo mało. Drużyny takie jak nasza nie mają z kim grać.
Organizując turnieje i sparingi dla drużyn nieformalnych chcemy stworzyć
przestrzeń dla kobiet w polskiej piłce nożnej.
Nasza przestrzeń idealna jest wolna od dyskryminacji i uprzedzeń, nie
tylko ze względu na płeć, ale także na inne „inności”, które nas
różnią od siebie i od innych.

Termin zgłoszenia drużyn upływa w czwartek 3 marca 2011.
Zapraszamy do kibicowania drużynom na turnieju: nagrodę specjalną
wręczymy drużynie, która będzie miała najlepszych kibiców.
Hala sportowa OSiR Targówek
ul. Ossowskiego 25, Warszawa
Niedziela 13 marca 2011
Start g. 11:00
Wstęp wolny

Turniej organizowany jest we współpracy z portalem
turystyczno-społecznościowym LGBT GOandPlay Travel (http://goandplay.pl),
stowarzyszeniem Lambda Warszawa (http://lambdawarszawa.org),
stowarzyszeniem „Nigdy Więcej” (http://nigdywiecej.org) i pod
matronatem medialnym Kobiety Kobietom (http://kobiety-kobietom.com).

Szczegóły i regulamin: http://chrzaszczyki.com.pl

poniedziałek, 28 lutego 2011

UWAGA - nowości w programie :)))

Mamy dla Was miłą wiadomość - w naszym programie pojawiają się nowości (i jedna zmiana). I tak, zaczynając od zmiany:
- spotkanie organizowane przez Kobiety z Inicjatywą (Inicjatywa Pracownicza) wokół książki Pun Ngai „Pracownice chińskich fabryk” (wyd. Bractwo Trojka, Poznań 2010) odbędzie się w sobotę (5 marca) o godz. 18:30 (!) w - uwaga, zmiana miejsca spotkania! - siedzibie Młodych Socjalistów, ul. Hoża 5/7 m.81 (domofon).

A teraz już same nowe atrakcje!
- cztery dni w ramach "JA, SAMA! czyli Dnii Kobiet w Zwiąż Mnie".

Na Dzień Kobiet klub Zwiąż Mnie przygotował dla mieszkanek Warszawy nietuzinkowe atrakcje. Święto Kobiet przerodzi się w cztery dni spędzone na poznawaniu polskiej sztuki hand made, historii Warszawy pisanej życiem kobiet Pragi, badaniem aspektów męskiego feminizmu, a także możliwości twórczych, które drzemią w każdej z nas! Zapraszamy Was także na plotki przy grzanym winie, kurs komponowania wyjątkowych drinków, a także warsztaty tańca Tribal Fusion w wykonaniu grupy The Siren Society! Na Dzień Kobiet spotkajmy się w Zwiąż Mnie.8 marca
Start: 18:00
Catch me! - Kiermasz designerek i designerów tworzących i projektujących artykuły hand made (biżuteria, przypinki, torebki, falbanki, hafty, masy plastyczne i wiele wiele innych oryginalnych i zaskakujących form i wyrobów).
Przyjdź na kiermasz i spraw sobie wyjątkowy prezent na Dzień Kobiet!
Posiadanie indywidulanych produktów sprawia nam coraz więcej satysfakcji. Coraz więcej osób, z pasji do tworzenia i kreowania, otwiera swój własny warsztat artystyczny, którym pragnie zainteresować innych. Założeniem projektu Catch me! Jest promocja i udostępnianie twórczości rękodzielniczej zarówno znanych, jak i mniej znanych artystów – mieszkańcom Warszawy. Chcemy stworzyć cykl spotkań z młodym polskim designem, który zaskakiwać nas będzie za każdym razem inną formą i kolorem.
Wydarzeniu bedzie towarzyszyć:
Energetyczny muzyczny podkład
pokaz przyrządzania kolorowych drinków (w tym degustacja!)
pokaz filcowania w wykonaniu projektantki Izabeli Gontarewicz z Art Fabryki
pokaz tańca żeńskiej grupy The Siren Society połączony z krótkimi warsztatami
Po kiermaszu energetyczna impreza taneczna!
Zapraszamy!
Wstęp: free

9 marca
Spacer  Kobiety Pragi


Miejsce spotkania: ul. 11 Listopada 22 pod klubem „Zwiąż Mnie”
Godzina: 18:00
Czas spaceru: 2  godz.
Handlarki, zakonnice, królewskie metresy, pisarki, artystki, emancypantki, żołnierki ich historie czekają na nas na praskich ulicach, domach, tablicach i kamieniach. Czasem jakiś adres jest tylko pretekstem, by wspomnieć niesamowitą kobietę, o której nie wielu dziś pamięta.
Spacer odbędzie się na podstawie trasy „Praga Północ” z przewodnika „Warszawa Kobiet", który jest zbiorem esejów i tras przewodnickich i pokazuje miasto z nowej- kobiecej- perspektywy.
Wycieczka zakończy się w klubie Zwiąż Mnie, gdzie uczestniczki/cy przy grzanym winie obejrzą prezentacje na temat kobiet poznanych podczas spaceru.
Przewodnik: Warsoff - Katarzyna Chudyńska – Szuchnik: dziennikarka, przewodniczka miejska, specjalizująca się w oprowadzaniu po warszawskiej Pradze oraz alternatywnym zwiedzaniu Warszawy. Opracowuje autorskie trasy spacerów, m.in. opisała dwa szlaki (Praga Północ, Praga Południe) do przewodnika Sylwii Chutnik „Warszawa kobiet”, który ukaże się nakładem wydawnictwa Biblioteka Polityki w marcu 2011.
Klub-galeria ZWIĄŻ MNIE
11 Listopada 22, I piętro
www.zwiazmnie.com
zwiazmnie@zwiazmnie.com
Przyjmujemy zapisy pod adresem: zwiazmnie.kultura@gmail.com.
Uwaga! Ilość miejsc ograniczona!
Udział w spacerze: 5 zł
Godzina: 20:00 – Prezentacja o Kobietach Pragi, konkurs z nagrodami!
Klub Zwiąż Mnie

10 marca  Międzynarodowy Dzień Mężczyzn
Dyskusja, oraz prezentacja filmu 'Maska Twardziela'.

W trakcie rozmowy nacisk będzie położone na osobistą perspektywę gościa- Jacka Fendersona, działacza wolnościowego i feministy. Razem zastanowimy się nad współczesnym konstruktem męskości, nad tym w jaki sposób ogranicza on naturalne predyspozycje oraz uniemożliwia realizację pełni potencjału jednostki.Uprzywilejowana pozycja mężczyzny wiąże się z dużym obciążeniem psychicznym i wyrzeczeniami. W trakcie rozmowy przedstawiona zostanie również, w dużym skrócie historię męskich grup feministycznych oraz ich postulaty.
Uwieńczeniem spotkania będzie wprowadzenie oraz projekcja filmu "Maska Twardziela." W trakcie spotkania będzie można również zakupić książki na stanowisku fundacji Feminoteka.
Wstęp wolny.

Po projekcji zapraszamy na imprezę!

Muzyczne męskie mikstury! - DJ Jungle Feeling
- Wstęp: 5 zł

12 marca JA, SAMA!.
11:00 – 14:00 Warsztaty ozdabiania ubrań / poprowadzi Magdalena Jaworska
Czy macie czasem chęć przerobić swoje ulubione ubranie? Tu i tam coś doszyć, doprawić, przyozdobić? Może brakuje jej błysku, haftu, koralika?
Wszystkich tych, którzy chcieliby poznać tajniki szybkiego i ciekawego przerabiania zwyczajnych ciuchów w oryginalne przykłady fantazyjnych modowych rozwiązań zapraszamy na warsztaty z młodą polską projektantką promującą szycie bez kompromisów. W 2006 roku wyszyła swoją pierwszą kurę i od tamtego czasu ma przeczucie graniczące z pewnością, że szycie ma sens.
Na zapisy czekamy pod adresem: zwiazmnie.kultura@gmail.com
Uwaga! Ilość miejsc ograniczona.
Wpisowe: 35 zł
Uwaga! Każda z uczestniczek powinna przynieść ze sobą: nożyczki, cienką igłę, cienkie czarne nici, ewentualnie koronki, wstążki, tasiemki, guziki, koraliki, cekiny („całą” pasmanterię, którą każda z nas ma w domu).
My gwarantujemy dla każdej z pań zestaw (filc, cekiny, koraliki, tasiemki, guziki) potrzebny do wykonania własnej ozdoby.
Zapraszamy!
Udział w warsztatach: 35 zł
 


-  Kolejną nowością jest zaplanowane na 11 marca, na godz. 19:00 spotkanie we Wrzeniu Świata z Joanną Modrzewską, dziewczyną - kobietą, która na na dwóch kołach zmierzyła się z pustynią w rajdzie Paryż Dakar. 

Na wszystkie imprezy zapraszamy! :)