poniedziałek, 20 lutego 2012

PROGRAM FESTIWALU REWOLUCJE KOBIET 2012

Podczas spotkań możliwość zakupu gadżetów Manifowych

24.02, piątek,20.00
Wernisaż „CZERWONA”
– Eliza Kostrzewa – fotografia/obiekty (stroje)


Oficjalne otwarcie festiwalu Rewolucje Kobiet

Bohaterką projektu Elizy Kostrzewy jest kobieta. Autorka wykorzystuje podwójną symbolikę koloru czerwonego jako koloru krwi. Jest to kolor fizycznego cierpienia i życiowej witalności zarazem. Projekt przedstawia kobiecą siłę i jednocześnie jej represjonowanie poprzez społeczne normy. Autorka wykorzystuje efekt paradoksu, ukazując zniewolenie i siłę poprzez ten sam symbol.

Projekt składa się z ręcznie wykonanych elementów stroju kobiecego (rękawiczki, suknia, bluzka, sweter, etc.) i towarzyszących im zdjęć (stroje na modelkach). Projekt jest w ciągłej realizacji.

Szpulka
Pl. Trzech Krzyży 18

24.02, piątek, 16.30
BABY do lepienia garów – warsztaty ceramiki

Przyjdźcie polepić - niekoniecznie gary! Zróbcie glinianą rzeźbę, broszkę lub obraz. Ceramika to bardzo wdzięczny i przyjazny amatorom materiał. Udowodnijcie sobie, że jesteście w stanie stworzyć coś fantastycznego!

Karnet na dwa zajęcia można realizować między 24.02 a 11.03.2012. Warsztaty odbywają się od poniedziałku do piątku o 16.30 i o 18.30, w soboty o 12.30, 14.30 i 16.15.
Cena: 69 zł – obejmuje koszt wszystkich materiałów i narzędzi potrzebnych do pracy, wypał, instruktaż oraz kawę albo herbatę.

Konieczne zapisy:
pracownia@operagliniana.pl lub 501462346.
Organizuje Pracownia Ceramiki Marii Turowskiej.
Targowa 62 (w podwórku)

25.02, sobota, 17.00-20.30
Kwiaty z innego świata, reż. Iciar Bollain
pokaz filmu i panel dyskusyjny.


Film o biedzie, wykluczeniu, rasizmie, emigracji z powodów ekonomicznych, problemach reprodukcji i seksualności, nieporozumieniach kulturowych, nowym porządku zglobalizowanego świata. Jest to portret kobiety w dzisiejszym hiszpańskim społeczeństwie, krytyka patriarchalnych wartości rządzących jeszcze dziś życiem na wsi (mężczyźni poruszają się zupełnie swobodnie w sferze publicznej, kobiety natomiast zostają w domu). Film pokazuje i kwestionuje tradycyjny porządek oraz schemat zachowań.

Organizuje: Fundacja Gender Center - projekt „Gender przed i za kamerą”
Wstęp wolny
IBL PAN
Nowy Świat 72,
sala 144


25.02, sobota, 19.30
Dążenie do orgazmów wyzwala kobiety! – rozmowy bez tabu o kobiecej seksualności i o tym, jak zadbanie o własną przyjemność w łóżku jest związane z szacunkiem do samej siebie oraz z poczuciem własnej wartości.


O sposobach, jak bardziej cieszyć się seksem, opowie Joanna Keszka, redaktorka naczelna najseksowniejszego portalu dla kobiet www.barbarella.pl oraz założycielka pierwszego w Polsce „LoveStore” butiku z gadżetami erotycznymi dla kobiet i dla par. Zapraszamy także na kiermasz gadżetów erotycznych, niezbędnych w waszych sypialniach.

Spotkanie otwarte TYLKO DLA KOBIET
Szpulka
Pl. Trzech Krzyży 18

25.02, sobota, 21.00
Ladies Night Fever – impreza w klimacie niekończącej się przyjemności z udziałem didżejek:
– ZECIK
– URSA


* Promocje na barze dla kobiet przez całą noc
* Kobiety maja głos! - karaoke
* Konkursy z nagrodami
* Niespodzianki

Wstęp wolny dla wszystkich
Szpulka
Pl. Trzech Krzyży 18

26.02, niedziela, 10.00-13.00
Zrób to sama. Warsztat zinowo-feministyczny (część I)

Czy żeby zabrać głos trzeba mieć ogromny talent, pieniądze i wydawcę? Nie! Podczas warsztatu dowiecie się co to są niezależne publikacje ("ziny") i jak możecie robić je same, aby wyrazić to, co w duszy wam gra. Zapoznamy was z różnymi technicznymi podstawami i już na pierwszych zajęciach każda uczestniczka będzie mogła stworzyć swojego własnego mini-zinka. Na drugich zajęciach razem będziemy rozgryzać konkretne feministyczne zagadnienie: naruszanie naszych granic i przemoc seksualną. Zastanowimy się co to jest "świadoma zgoda", co znaczy hasło "tak znaczy tak" i co chciałybyśmy przekazać innym kobietom i dziewczynom w tym temacie. Powstanie nasza własna, mała publikacja, z waszymi rysunkami, tekstami i historiami!
Prowadzenie: Bordowa i Agi

Konieczne wcześniejsze zapis:
warsztatyRK@gmail.com
z dopiskiem: fem-zin
UFA, Nowolipki 20
Zapisy: warsztatyRK@gmail.com - z dopiskiem: fem-zin

26.02, niedziela, 19.00
Teatr Młyn, „Piąta rano”, scen. i reż.: Natalia Fijewska-Zdanowska

Monodram muzyczny z pogranicza kabaretu, piosenki aktorskiej i teatru. Poprzez subtelną metaforę, muzykę i prostą formę spektakl dotyka tematu samotności kobiety we współczesnej rzeczywistości. Między wierszami stawia też pytanie o różnicę: miasto a prowincja.

Bilety należy rezerwować wcześniej.
Na hasło Rewolucje Kobiet bilety w promocyjnej cenie 20 zł.
SCEK
Jezuicka 4

27.02, poniedziałek, 18.30
Kino Kobiet - „Odrobina nieba”, reż. Nicole Kassell


To najpiękniejsza historia miłosna od czasów Love Story i najzabawniejsza słodko-gorzka komedia od oscarowego sukcesu klasycznych dziś Czułych słówek

Kino kobiet krok po kroku:
- wstęp tylko dla kobiet
– film specjalnie dobrany do żeńskiej widowni
– atrakcyjnie zorganizowany czas tuż przed seansem (konkursy, bezpłatne zabiegi, masaże, warsztaty, upominki oraz niespodzianka dla kobiet, które wybiorą się na seans w kapeluszach).
Kino Femina
Al. Solidarności 115

27.02, poniedziałek, 18.00
„Papierowe rewolucje” – warsztaty twórczego pisania dla kobiet (spotkanie otwarte)


Niech wspólne pisanie będzie zaczątkiem rewolucji, którą stworzymy w naszym świecie papierowym,
a jednocześnie będzie to rewolucja w naszym postrzeganiu siebie i swoich możliwości w świecie rzeczywistym.
Dynamo Cafe
Smolna 16
Zapisy: warsztatyRK@gmail.com - z dopiskiem "papier"

27.02, poniedziałek, 18.00
„Gdzie jest Twój seks? – warsztat praktyczny dla wszystkich” – prowadzenie Karo Aquabal i Agata Loewe (MoreLove.eu)

Czy wiesz, co Cię podnieca?
Jak sprawiasz sobie przyjemność?
Czy zdarza Ci się czuć seksualne pobudzenie w nieseksualnych sytuacjach?
Gdzie mieszka Twój seks?
I co to tak naprawdę znaczy mieć udane życie seksualne?

Na tym warsztacie dowiesz się, jakie mechanizmy rządzą Twoim życiem seksualnym.

Uwaga, zgłoszenia mailowe! karolina.morelove@gmail.com
(liczba miejsc ograniczona)
KPH
Solec 30a
(osobne wejście za apteką)

28.02, wtorek, 18.30-20.30
Otwarte warsztaty WING TSUN (ed. 1)

W tym roku Kobieca Sekcja Wing Tsun Kung Fu będzie obchodzić pięciolecie swojej działalności. Z tej okazji organizuje IX edycję warsztatów samoobrony.

Na zajęciach członkinie sekcji nie psychologizują. Prezentują scenki z prostymi sytuacjami, jakie mogą wydarzyć się w życiu codziennym – próba wyrwania torebki, kradzieży karty kredytowej pod bankomatem czy wepchnięcia do mieszkania, kiedy otwieramy drzwi. Pamiętajcie: nie ma nic cenniejszego niż własne zdrowie i bezpieczeństwo.
Prowadząca warsztaty:
Si-Jee Anna Wolska (2 st. mistrzowski Wing Tsun Kung Fu - IWTA, HWTO, EEWTO), licencjonowana
instruktor samoobrony Polskiej Akademii Sportu i Wyższej Szkoły Sportu i Turystyki im. Haliny Konopackiej, trener klasy 3.
Asystent – Katarzyna Kamińska (12 st uczniowski)
Kontakt – zapisy mail: eewto.pl@wp.pl
http://www.eewto.pl/

Polna 7

29.02, środa, 18.00
Spotkanie wokół książki Jamie Sams:
"13 Pierwotnych Matek Klanowych. Twoja święta ścieżka, prowadząca przez pradawne nauki o Siostrzeństwie do odkrycia darów, zdolności i talentów kobiecego pierwiastka”
, CoJaNaTo, Warszawa 2012

W spotkaniu wezmą udział: tłumaczka książki Maria Lewańska, która od wielu lat prowadzi kręgi kobiece w kilku miastach Polski, redaktorka – Agnieszka Weseli, wydawczyni – Blanka Łyszkowska. Zachęcamy do zakupu książki podczas spotkania.
Dynamo Cafe
Smolna 16

29.02, środa, 20.30
Pokaz filmu „Wstyd”, reż. Steve McQueen


Nominowany do Złotych Globów, pulsujący emocjami dramat erotyczny, w którym Steve McQueen bada naturę seksu, bliskości i związków we współczesnym świecie.

Zapraszamy do poznania męskiego świata. Przeżyjcie trudną podroż poprzez jego meandry.
Kino Muranów
Andersa 1

01.03, czwartek, 18.00
Feminarium poświęcone książce:
„Jestem artystką we wszystkim, co niepotrzebne. Kobiety i sztuka ok. 1960 roku”
, red. Ewa Toniak

W panelu udział wezmą: dr hab., prof. UAM Agata Jakubowska, prof. nadzw. dr hab. Marta Leśniakowska, dr Agnieszka Mrozik, dr Ewa Toniak.
Zaprasza: Fundacja Gender Center, Gender Studies IBL PAN

Około 1960 roku na scenie polskiej sztuki pojawiło się pokolenie kobiet, których twórczość szybko została zauważona w Polsce i za granicą, a rodzima propaganda natychmiast podchwyciła temat tego „specyficznie polskiego zjawiska”. To właśnie prace kobiet – architektek, graficzek, fotografek, rzeźbiarek – stały się synonimem „nowoczesności” w rzeczywistości politycznej i artystycznej okresu „odwilży”, zwiastunem otwierania się Polski na Zachód. Docenione w sferze symbolicznej, w sferze realnej często borykały się z brakiem uznania w środowiskach twórczych, dyskryminacją ze względu na płeć. O twórczości wielu z nich milczano, a z czasem zapomniano. Tom pokonferencyjny pod redakcją Ewy Toniak Jestem artystką we wszystkim, co niepotrzebne. Kobiety i sztuka około 1960 roku, opublikowany przez wydawnictwo Neriton (2010), wydobywa z milczenia i zapomnienia sylwetki wybitnych polskich artystek m.in. Aliny Szapocznikow, Aliny Ślesińskiej, Marii Pinińskiej-Bereś, Wandy Czełkowskiej. W trakcie spotkania zastanowimy się nie tylko nad wymiarem artystycznym sztuki kobiet w PRL-u, ale także nad warunkami życia i pracy samych artystek w tamtym okresie oraz znaczeniem „kobiecego boomu” w sztuce polskiej w okolicach tzw. przełomu październikowego. Pytając o współczesną recepcję sztuki kobiet w PRL-u, spróbujemy usytuować ją na mapie aktualnych feministycznych debat poświęconych możliwościom upodmiotowienia kobiet w realnym socjalizmie oraz roli sztuki kobiet w procesie negocjowania tych możliwości.Spotkanie odbywa się w ramach Feminariów – cyklu dyskusji społeczno-kulturalnych, organizowanych przez Fundację Gender Center.
IBL PAN
Nowy Świat 72,
sala 144

02.03, piątek, 19.30
"Kudłate mysli, historie ukryte" - spotkanie wokół ostatniego numeru
nieregularnika lesbijsko-feministycznego"Furia"

z redaktorkami: Anną
Laszuk, Martą Konarzewską i Anną Zawadzką.
Spotkanie poprowadzi Bożena Keff

Szpulka
Pl. Trzech Krzyży 18

03.03, sobota, 16.00-20.00
„Kobiety kochane”

Kobieta jako obiekt westchnień, pożądań i natchnienia w malarstwie, batikach i rysunkach Artystów z Magazynu Sztuk. Dzień otwarty – zajęcia z ceramiki, batiku, malowania na szkle etc.
Magazyn Sztuk
ODK „Ochota”
Radomska 13/21

03.03, sobota, 19.00 Kobiecy Qlub Xsiążkowy: Spotkanie z Muminkami i Tove Jansson.

"Rewolucje Kobiet" i "Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!" zapraszają na spotkanie z Qlubem Xsiążkowym "U naszych sąsiadów". Tym razem rozmawiać będziemy o świecie Muminków, traumach z nim związanych oraz autorce - Tove Jansson. Będziemy też oglądać fragmenty ekranizacji Muminków oraz dokument o Tove. Spotkanie Poprowadzi Agneta Sofisdotter przy wsparciu Zuzy Gaińskiej.

Zgodnie z klubowym obyczajem, na spotkanie przynosimy coś do przekąszenia i coś do wypicia - wedle własnych potrzeb.

Spotkanie rozpoczyna się o godz. 19.00 w prywatnym mieszkaniu, którego adres można pozyskać pod e-mailem: kredison@o2.pl

Zapraszamy - po zapoznaniu się, choćby wstępnym, z Muminkami:)

03.03, sobota (od godz. 18.00, impreza od 21.00)
„Skandal! Skandal! Sadowska ma URODZINY!”

Impreza, jakiej dawno w mieście nie było.
Kim jest owa tajemnicza dr Zofia Sadowska (1887-1960), prymuska, feministka i automobilistka? Jakie tajemnice skrywa pod garniturem?!
Skąd na jej 125. urodzinach:

* DK Tivv (Da Boyz) i DK Dieter van Tease (Drag Kids) – nowości!
* Betty Q – premierowe wykonanie nowego numeru burleskowego "Ewa"!
* po raz pierwszy na scenie: Dragking i Pin-Up Girl w jednym numerze!
* Duo Milonguita czyli Kitoushka Mrauer & Bianka Morska (Izabela Filipiak & Lilly-Marie Lamar) – Tango de Amor oraz Pandora of the Opera Hot Vintage Lesbian Strip...
* Barbie Girls: nieznane bajki na dobranoc... erotyka i poetyka!
Retro crossdressing i szalony dansing! Siostry Bewlayanki, DJ Fairyboy, Benita!
Suweniry, sesje foto, erotyczne gadżety! Nawet pogadanek i wykładów nie oszczędzą nam królowe marginesu...
Wjazd 10/15 pln – benefit na dalsze działania
Zapraszają Agnieszka Weseli/Furja (Sprawy Sadowskiej/inne_istorie) i UFA.
www.sprawysadowskiej.pl www.u-f-a.pl
Klubojadalnia Eufemia
Krakowskie Przedmieście 5
wejście od strony Traugutta
(na zapleczu ASP)

03.03, sobota, 19.00 Teatr Dramatyczny
Premiera spektaklu: Elfriede Jelinek, „Kupieckie kontrakty”, reż. Paweł Miśkiewicz


Nasza wartość wynosi zero. Nasza wartość nie jest nasza. Straciliśmy pieniądze. Straciliśmy przyszłość. Zostało nam Wielkie Nic – lamentują bezosobowe postacie z komedii gospodarczej Elfriede Jelinek. Na podjętą przez nie litanię do współczesnych strategii ekonomicznych odpowiada publiczność, powtarzając skargę nieokreślonej masy upadłościowej. I tak widzowie oraz aktorzy łączą się w jedno ciało współczesnych konsumentów i kredytobiorców, których życie coraz silniej podlega dziś bezwzględnym prawom rynku. Przewodnikiem po tym pogrążonym w kryzysie gospodarczym świecie Kupieckich kontraktów jest chór złożony z marionetkowych menedżerek w białych kołnierzykach pod kierownictwem Katarzyny Figury, technologicznego widma z Doliny Śmierci, Stanisławy Celińskiej, oraz bankruta-samobójcy, Krzysztofa Ogłozy.
Spektakle codziennie od 3 do 6 marca i 27 marca
Więcej informacji na: http://teatrdramatyczny.pl/spektakle/kupieckie_kontrakty
Teatr Dramatyczny
Pałac Kultury i Nauki
Plac Defilad 1

04.03, niedziela, 10.00-13.00
Zrób to sama.
Warsztat zinowo-feministyczny
(część II)

UFA
Nowolipki 20

04.03, niedziela, 13.30
Dla dzieci: Spotkanie autorskie z Sylwią Chutnik wokół książki:
„Przygody Vendetty”


Od małego każdego dziecko powinno być wychowywane w przeświadczeniu, że warto być sobą i że należy szanować inność drugiego człowieka. „Przygody Vendetty” to bajka o pewnej małej dziewczynce, która mieszkała pod poduszką, opiekowała się swoimi zwierzątkami i zawsze była sobą. „Być sobą” a cóż to znaczy? No właśnie, przecież jest to niełatwe wyzwanie nawet dla ludzi dorosłych. Książka posiada wątki antydyskryminacyjne, przedstawia świat niedoskonały i nie ucieka od problemów.
Sylwia Chutnik jest osobą otwartą, twórczą, kolorową i spotkanie z nią to sama przyjemność. Tego popołudnia autorka, jako osoba zaprzyjaźniona z Vendettą, przedstawi Was sobie osobiście. Będzie radośnie i mądrze, tak by każde dziecko mogło czuć się bezpiecznie.
Gwarantujemy ciekawe, interaktywnie spędzoną niedziele – również dla rodziców/opiekunów.

Przygody Vendetty, Sylwia Chutnik, Ha!art, 2011
Wstęp wolny.

KredKafe
Al. Wyzwolenia 14 (przy Pl. Zbawiciela)

05.03, poniedziałek, 19.00
„Queer Islam”


Współczesny świat islamu wydaje się nieprzejednany i purytański wobec wszelkich form seksualności. Tymczasem sfera fizjologii i seksualności była szeroko dyskutowana w prawie muzułmańskim, a już w czasach islamu klasycznego wykształciły się specyficzne formy transpłciowości, nie przystające do binarnego heteroseksualnego wzorca. Podczas dyskusji panelowej przyjrzymy się średniowiecznym kategoriom transpłciowym, istniejącym w świecie islamu, zastanowimy się, jaką pozycję zajmowali interseksualiści w świecie o jasno wydzielonych granicach między kobietami a mężczyznami, czy można źródła religijne zinterpretować w sposób LGBTQ-friendly, i jak w tym wszystkim odnajdują się nieheteronormatywne kobiety.

W dyskusji udział wezmą: prof. dr hab. Joanna Mizielińska (SWPS), prof. dr hab. Katarzyna Pachniak (UW), dr Katarzyna Górak-Sosnowska (SGH i UW).
Prowadzenie: Anna Laszuk.
Chłodna 25

05.03, poniedziałek, 20.00
Klub Czytelniczy Kolacje Literackie zaprasza do świata "Służących" Kathryn Stocket.

Klub czytelniczy Kolacje Literackie w ramach festiwalu Rewolucje Kobiet zaprasza do lektury fragmentu powieści Kathryn Stockett "Służące", opowiadającej o relacjach między czarnymi i białymi mieszkańcami południa Stanów Zjednoczonych w pierwszej połowie lat 60. Mówią, że wzruszająca, mądra i uniwersalna. Sprawdzimy to 5 marca o godzinie 20:00 w Tarabuku. Wszystkich, którzy chcą podyskutować o "Służących", zapraszamy do poproszenia o tekst na kolacjeliterackie@gmail.com
Prowadzenie: Anna Roszman & Maciej Marcisz
http://www.kolacjeliterackie.blogspot.com
Wstęp wolny
Tarabuk
Browarna 6

06.03, wtorek, 18.30-20.30
Otwarte warsztaty WING TSUN
Kobiecej Sekcji Wing Tsun Kung Fu (ed. 2)

Polna7

07.03, środa, 18.00
Feministyczny Salon Historyczny przedstawia:
„Kobiety w i po frankistowskiej Hiszpanii”.


W czasie spotkania przypomnimy rolę kobiet w kształtowaniu faszystowskiego ustroju w Hiszpanii. Co zyskały, a co straciły w czasach dyktatury? Co z kobietami, które nie zgadzały się z linią programową frankizmu? Porozmawiamy również o tym, jak ponad 35 lat dyktatury wpłynęło na kondycję społeczeństwa hiszpańskiego, jego obyczajowość, religijność. Jak w takich warunkach przebiegła rewolucja obyczajowa i zmiana postrzegania roli kobiet.

Naszymi „hiszpańskimi” ekspertkami będą Natalia Jarska, doktorantka w Instytucie Historii PAN, oraz Magdalena Jachowicz, doktorantka w Zakładzie Historii Kultury Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej w Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW.
Po spotkaniu będzie można kupić, w promocyjnej cenie, książkę Natalii Jarskiej "Idealne kobiety" Sekcja Kobieca Falangi 1934-1950.

Zapraszają: Iwona Dadej i Anna Nowakowska-Wierzchoś
http://feministycznysalonhistoryczny.blox.pl/html

Powiększenie
Nowy Świat 27
(w podwórku)

07.03, środa, 19.00, Teatr Dramatyczny: KTO ZABIŁ ALONĘ IWANOWNĄ?, reż. Michał Kmiecik

Morderca potrzebny od zaraz! Raskolnikow, bohater z kryminalną przeszłością opisaną w Zbrodni i karze Dostojewskiego, już dawno się skończył. W tej formie już długo nie pociągnie. Jego zbrodni dziś już nikt nie kupuje. Tylko pytanie: „Kto zabił Alonę Iwanowną?” wciąż pozostaje otwarte i domaga się odpowiedzi. Teatr Dramatyczny proponuje więc plebiscyt na mordercę. W szranki o ten zaszczytny tytuł stają m.in. pewien kamienicznik-wyzyskiwacz, Anders Breivik, seryjny morderca z wyspy Utoya oraz niepoprawny politycznie reżyser Lars von Trier, który w Melancholii starł z powierzchni ziemi całą ludzkość.
Spektakle także 8 i 9 marca.
Więcej informacji na: http://teatrdramatyczny.pl/spektakle/kto_zabil_alone_iwanowna_
Teatr Dramatyczny
Pałac Kultury i Nauki
Plac Defilad 1

08.03, czwartek, 18.00 Porozumienie Kobiet 8. Marca oraz Chrząszczyki zapraszają na debatę „Dlaczego Polki nie grają w piłkę nożną?” oraz pokaz filmu „Football Under Cover”, reż. David Assmann i Ayat Najafi.
W debacie udział wezmą:
Emilia Wnuk – w latach 1983–2000 trenowała piłkę nożną. Rozegrała 25 meczy w reprezentacji narodowej. W latach 1997–2009 była sędzią piłkarskim, w tym przez 10 lat sędzią międzynarodowym FIFA. Od 2007 r. jest trenerką piłki nożnej, obecnie zatrudniona w pierwszoligowym MUKS Praga Warszawa.
Natalia Organista – instruktorka tenisa, ukończyła filozofię na UMK, obecnie pisze doktorat w zakładzie Socjologii Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie
Tomasz Lipiński – dziennikarz, ekspert odnośnie włoskiej piłki nożnej, komentator meczów Serie A dla telewizji Canal+.
Marta Andrzejczyk – trenerka zajęć sportowych dla dzieci w firmie Socatots Piłkarskie Maluszki
Susanna Andreis – entuzjastka aktywnej (nie-kanapowej) piłki nożnej. Założycielka kobiecej nieformalnej grupy piłkarskiej Chrząszczyki.
Spotkanie poprowadzi Małgorzata Grzegorek z Porozumienia Kobiet 8. Marca.

Podczas debaty postaramy się odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule dyskusji - czyli wskazać przyczyny małej popularności piłki nożnej wśród kobiet w Polsce i potencjalne środki promocji tego sportu.

Po debacie zapraszamy na pokaz filmu „Football Under Cover”, reż. David Assmann i Ayat Najafi.
Football Under Cover to niemiecko-iranski film, dokumentujący przygody piłkarek Marlene Assmann z Niemiec i Ayat Najafi z Iranu, które zorganizowały w 2008 roku mecz pomiędzy drużyną Assmann BSV Aldersimspor i kobiecą reprezentacją Iranu.

Powiększenie
Nowy Świat 27
(w podwórku)

08.03, czwartek, 20.00
300% imprezowej normy, czyli Kombinat Kobiet w Zwiąż Mnie

Kombinat Pussy Project nie pozwoli aby obywatele zapomnieli o „przywiązaniu do Państwa Ludowego oraz miłości do wielkich idei pokoju..." i swojej seksualności.
W programie znajdzie się występ burleskowej tancerki oraz pokaz filmów erotycznych z epoki. Wszystkie przybyłe towarzyszki otrzymają niezastąpione goździki oraz będą miały niepowtarzalną okazję sfotografowania się przy potężnym traktorze, który to, specjalnie dla nich, stanie na placu przy 11 listopada.
Wstęp 5/10 zł
Zwiąż mnie
11 listopada 22/8

08.03, czwartek, 19.30, Teatr Dramatyczny: "Persona. Marilyn"
Scenariusz, reżyseria i scenografia: Krystian Lupa

Krystian Lupa o spektaklu:
„Andy Warhol mówił o swoich filmach, że ich tematem i bohaterem jest osobowość – nie historia czy losy indywidualnego człowieka, lecz właśnie osobowość człowieka z całą jej niewyrażalnością – więc kiedy ma się człowieka jako obiekt – lepiej na niego patrzeć, niż o nim opowiadać. Trzy fantazje o trzech postaciach (Gurdżijew, Marilyn Monroe, Simone Weil) to próba pójścia tym śladem. Nie historie, lecz sytuacje, w których osobowość staje się widzialna i może również być punktem przecięcia z osobowością aktora, który wchodzi z nią w osobistą, wręcz intymną przygodę, w fantastyczny i ryzykowny eksperyment wymiany. Osobowość to nie tylko charakter osoby, to również jej ekstremalne marzenie, jej niespełniona, lecz potencjalna wersja, osobowość wreszcie to również autosugestia i autooszustwo, a również mit, jaki wybucha czasem wśród innych. Wszystkie trzy, tak różne od siebie, indywidua łączy pragnienie przekroczenia granic – choćby nawet trudno je było ze sobą porównać – to wizja transgresji jest jedna – odwiecznie ludzka.”

Więcej informacji na: http://teatrdramatyczny.pl/spektakle/persona__maryiln
Spektakl także 9 marca

Teatr Dramatyczny
Pałac Kultury i Nauki
Plac Defilad 1

09.03, piątek, 19.00
Wernisaż wystawy, dokumentującej dwie edycje projektu:
„Dziewczyny też rysują komiksy”,

realizowanego przez Stowarzyszenie Arteria w Trójmieście.
UFA
Nowolipki 20

09.03, piątek, 20.00
Dziewczyny Warszawy: Randkuj Warszawo! Speed befriending!


Speed befriending (czyli szybkie zaprzyjaźnianie się) to coś więcej niż speed dating! Na speed befriendingu spotykasz dziewczyny do przyszłego randkowania, ale i przyjaźni, zakupów, imprez… Zapraszamy wszystkie dziewczyny, które chcą poznać więcej fajnych dziewczyn. Bez spiny ;)

Liczba miejsc ograniczona.
Zapisy na: http://dziewczynywarszawy.blogspot.com/p/najblizsze-randki.html

09.03, piątek, 17.00
Służewski Dom Kultury i Wydział Kultury dla Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy
zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Ludmiły Holub “Bez Goździka”

Wystawa fotografii „Bez Goździka” jest nawiązaniem do imprezy kulturalnej o tej samej nazwie, która odbyła się z okazji Międzynarodowego Dani Kobiet trzy lata temu w Służewskim Domu Kultury. Wydarzenie (warsztaty, teatr, dyskusja, wystawy, koncert i film) było poświęcone tematowi częstego stawiania kobiet w rolach, których one same sobie nie życzą, wykorzystywaniu naleciałości kulturowych wobec nich, za czym idzie brak ich wiary w siebie, stres i nieumiejętność decydowania o sobie.

Tegoroczne nawiązanie do Dnia Kobiet, to wystawa czarno-białych fotografii wykonanych metodą tradycyjną, przedstawiających współczesne kobiety w różnym wieku, w różnej sytuacji ekonomicznej i społecznej. Autorką prac jest Luda Holub, obywatelka świata, której prace, mimo surowości, przeszywają subtelnością i ciepłem. Dopełnieniem wystawy są cytaty z książek i wypowiedzi kobiet, które swą myślą wpływają na zmiany otaczającej nas rzeczywistości. Na korzyść.
http://galeriapoprostu.wordpress.com/

Galeria Po Prostu
(u płotu parku Dreszera od strony ul. Puławskiej)
Puławska 96

10.03, sobota
Warsztaty dla kobiet:


10.00-12.00: „Warsztaty baristyczne Kofi Brand” – czyli jak w domu należy obchodzić się z kawą, jakie są alternatywne metody jej zaparzania bez wykorzystania ekspresu ciśnieniowego, przeprowadzimy test na rozpoznawanie różnych jej smaków.
Dla uczestniczek przewidziana jest specjalna promocja na zakupienie kawy speciality.
http://www.kofibrand.pl/
Warsztaty bezpłatne.

12.30-14.30„Kobieto, gotuj pierogi” – czyli jak smacznie, tanio i zdrowo nafaszerować jegomościa „pieroga”, świetnie się przy tym bawiąc w wyśmienitym towarzystwie fajnych kobiet.
Cena warsztatu: 15 zł od osoby (koszt produktów spożywczych)

15.00-17.00: „We Can Do It” – rzecz o majsterkowaniu, czyli „poradzę sobie sama” Zaprasza firma BUDLES. Warsztaty bezpłatne.

Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia należy wysłać na adres:
warsztatyRK@gmail.com
Brama
Rynek Nowego Miasta 21/23

10.03, sobota, 17.00
Porozumienie Kobiet 8 Marca oraz grupa nieformalna „Chrząszczyki” zapraszają na MANIFOWY SPARING KOBIECEJ PIŁKI NOŻNEJ.


Podczas dwugodzinnego sparingu w meczach rozegranych formułą „każda z każdą” zmierzą się następujące drużyny:
Chrząszczyki oraz Monte-Team, wywodzące się z warszawskiej nieformalnej grupy Chrząszczyków
Dropsy Multiactions - sekcja piłkarska klubu LGBT Multiaction z Wrocławia oraz Bednarska - reprezentacja warszawskiego I społecznego liceum ogólnokształcącego im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji „Bednarska”.
Wstęp wolny
Więcej informacji na: http://chrzaszczyki.com.pl
Hala sportowa Reduta - OSiR Wola
Redutowa 37

10.03, sobota, 19.00, Teatr Dramatyczny: "Persona. Ciało Simone"
Scenariusz, reżyseria i scenografia: Krystian Lupa

Pozwólmy rozwinąć się takiej fantazji: Elżbieta Vogler, ta co zamilkła w Personie Bergmana – po trzydziestu latach od tamtego wydarzenia wraca do aktorstwa za sprawą charyzmatycznego młodego reżysera teatralnego. Po wspólnym sukcesie Medei, pojawia się dziwna, zaskakująca propozycja zmierzenia się z osobowością, z ciałem i myślą Simone Weil. Szaleństwo tej propozycji nie kończy się na tym, że Elżbieta ma teraz dwa razy tyle lat, ile miała Weil w chwili śmierci. Ale że motyw tego pomysłu jest mglisty i nie do końca świadomy, to zmagania z jej myślą, opór wobec ekstremalnych wymagań stawianych człowiekowi i człowieczeństwu, tajemniczy tunel miedzy cierpieniem indywiduum i Bogiem, to opór i nieufność wobec motywów jej życiowej postawy i myśli kusi młodego artystę do podjęcia awanturniczej podróży w głąb osoby, o której Weil nie chciała mówić. Z kolei aktorka nie ufa motywom reżysera, ma wrażenie, że to wydanie siebie i swego ciała, i duszy na pastwę podejrzanych ataków, że zmierza to do „jakiegoś” trudno uchwytnego i przez to artystycznie podejrzanego obnażenia, że ona sama posłuży za ciało chorobliwych identyfikacji i chaotycznych duchowych polemik młodego wizjonera. Coraz bliższa rezygnacji z ryzykownej roli – czyta jednak zachłannie teksty filozofki, nie może się od nich uwolnić. Nie może przyjąć tej „postaci”, ale nie potrafi jej również odrzucić. Postać rośnie w niej na podobieństwo nowotworu. Co to jest i jaki ma związek z tamtą, dawno nieżyjącą? Czy można odtworzyć tamtą, żyjącą kiedyś i cierpiącą kobietę na podstawie jej myśli? Czy można ocalić osobę, której Simone Weil się wyrzekła? (Krystian Lupa)

Więcej informacji na: http://teatrdramatyczny.pl/spektakle/persona__cialo_simone
Spektakl także 11 marca

Teatr Dramatyczny
Pałac Kultury i Nauki
Plac Defilad 1

11.03, niedziela, 12.00
XIII warszawska MANIFA
pod hasłem
„Przecinamy pępowinę”!!!

Pl. Defilad
Pod PKiN


11.03, niedziela, 20.00
poManifówka

Solec 44