W sobotę niektóre osoby mogą mieć problem i być może bez rzucania kostką się nie obędzie, gdyż zaplanowanych jest kilka interesujących wydarzeń ...Zacznijmy od piątku, spokojnie ale zdecydowanie
– FolkRoll i Nasta Niakrasava – koncert w ramach festiwalu
– FolkRoll i Nasta Niakrasava – koncert w ramach festiwalu
godz. 19:00
Skład Butelek, ul. 11 Listopada 22
A przed koncertem zapraszamy na spotkanie pt. „Białorusinki i Polki: co wiemy o sobie”, które specjalnie dla nas poprowadzi Bianka Siwińska.
Zespół Folkroll powstał latem 2008 roku jako wspólny projekt wokalistki Nasty Niakrasawej i kompozytora i gitarzysty Pawła Ryżkowa. Zespół tworzy utwory inspirowane białoruską muzyką ludową.
Wjazd: 5 zł
Po koncercie w Składzie Butelek odbędzie się piątkowa impreza -
"Winylowa sałata z kraju i ze świata" Dj 3Ś.
- Odzyskać głos – historia oporu pracownic chińskich fabryk. Dyskusja wokół książki Pun Ngai „Pracownice chińskich fabryk”
godz. 18:30 Centrum Społeczne MS,
ul. Hoża 5/7 m.81
ul. Hoża 5/7 m.81
W 2010 roku przez Chiny przetoczyła się duża fali strajków przeciwko wyzyskowi i dyskryminacji pracowników w fabrykach na południu kraju. Kobiety – migrujące pracownice – odegrały w tych wydarzeniach ważną rolę. To nie zaskakujące. W powojennej historii Państwa Środka pokolenia kobiet próbowały poradzić sobie z trudną sytuacją, uzyskać większą kontrolę nad swoim życiem i stawiać opór codziennej opresji.
To właśnie one – chińskie pracownice – będą bohaterkami spotkania. Punktem wyjścia do dyskusji będzie książka Pun Ngai „Pracownice chińskich fabryk” (wyd. Bractwo Trojka, Poznań 2010). Jej autorka nie tylko analizuje sytuację pracownic globalnych fabryk w kategoriach potrójnego systemu ucisku (stosowanego równocześnie przez patriarchalną kulturę, kapitalistyczny rynek i „socjalistyczne” państwo). Jej książka to przede wszystkim artykulacja doświadczenia pracy i migracji, tworzenia się nowej podmiotowości i oporu tych młodych kobiet.
Prezentacja zacznie się od krótkiego zarysowania historii kilku pokoleń chińskich kobiet – pracujących w fabrykach w latach 40. i 50., zamieszkujących kolektywizowane wsie, członkiń kombinatów miejskich w latach 70. i 80., pracownic domowych w latach 80. Szczególną uwagę zwrócimy na sytuację współczesnych kobiet migrujących do globalnych fabryk: na ich pragnienie ucieczki z patriarchalnej wsi, transformacji relacji płci i klasy, zmaganiu z genderowym podziałem pracy, na ich walce z wyzyskiem i despotyzmem w specjalnych strefach ekonomicznych, wreszcie na roli, jaką odegrały podczas niedawnych strajków.
Zastanowimy się też, czy transformacja gospodarki z socjalistycznej na kapitalistyczną w Chinach i możliwość migracji zarobkowej ze wsi do miasta niosą w sobie emancypacyjny potencjał dla kobiet? Czy polska transformacja i możliwość migracji może mieć podobne znaczenie dla pracownic w Polsce?
Organizatorki:
Kobiety z Inicjatywą (Inicjatywa Pracownicza) www.ozzip.pl
- Orlando. Pułapka. SEN? - wg. Virginii Woolf
godz. 19.00 COCOdeORO,
ul. Potocka 14 (wejście od Marii Kazimiery)
ul. Potocka 14 (wejście od Marii Kazimiery)
Twórczość Virginii Woolf nie cieszy się zainteresowaniem polskich reżyserów. Spektakl na podstawie jej prozy to rzadkość. Dlatego Orlando. Pułapka? SEN jest wydarzeniem wyjątkowym.
Damski TANDEM Twórczy proponuje swobodną wariację artystyczną na podstawie Orlando – zaskakującej dowcipnej i już kultowej powieści angielskiej pisarki
Przedstawienie zaprasza do snu tytułowej postaci, która - mimo narodzin w 1928 roku - jest człowiekiem przyszłości, poszukującym, oryginalnym, otwartym na wszelką różnorodność. Ale Nie-ideałem.
Orlando dekonstruuje swym istnieniem utrwalone normy płciowe, społeczne i mentalne. To istota z pogranicza, której doświadczenia, przemyślenia, sytuują ją wśród pojęć - dziś ledwie kiełkujących - gender, queer, transpłciowość …..
We śnie Orlando mierzy się ze swymi pragnieniami, niepokojami, które są naszymi wspólnymi lękami przed dziwnością, odmiennością, kalectwem.
Każdy może okazać się Orlandem, złapanym w pułapkę alternatywnej rzeczywistości…..
www.orlando.u-f-a.pl
Bilety 25zł
A to niedzielna pomanifówka, wpisana w cykl zdarzeń oczywistych :)
Porozumienie kobiet 8 marca i Ósmy dzień tygodnia zapraszają na:
AFTERPARTY PO MANIFIE -
czyli wszystkie chętne osoby do przekazywania dobrej MANIFOWEJ energii dalej zaproszone zostają do Ósmego dnia tygodnia od godziny 17:00. Zaserwujemy wam godną rozgrzewkę przed Dniem Kobiet. Będziecie miały i mieli okazję uświadczyć następujących dobrodziejstw:
Zagrają
Ladyboy (dj + vj)
Giełda handmade`ów
Galeria Atomino - http://www.GaleriaAtomimo.blogspot.com
Rękodzieła - http://rekodziela.eu
Ania Bieluń
OFFowe targi wydawnicze
1. Claroscuro
2. Czarna Owca
3. Anadiomene
4. Mamania
5. Poradnia K
6. Fempress/ Magazyn Femkka
7. Furia- nieregularnik lesbijsko-feministyczny
Kino feministyczne
Na imprezie pojawią się też stoiska Femionoteki oraz UFY.
Dla pierwszych 100 osób magazyn FEMKA w prezencie.
Na rozgrzewkę serwowali będziemy krupnik na ciepło ;)
START: 17:00
WSTĘP WOLNY
Ósmy dzień tygodnia, Czerska 12
Bezpośredni dojazd spod sejmu autobusami 107 i 159
Więc jeszcze raz przypominamy, żeby nie było wątpliwości – weekend zaplanowany został przez nas razem ;)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz